Four Easy Steps

Why us?

We’ll determine the actual condition of new constructions as well as older properties; we save you money and limit claims.

We introduced the term, “property inspection” to the Czech market.

We’ll examine the technical state of the property in detail and protect your interests with the help of sophisticated inspection methodologies, top-of-the-line equipment, and expertise.

More about us...
Inspekce nemovitostí

Reviews

Martin Kucera
15/09/2019 13:13

S panem inspektorem jsme velmi spokojeni, je velmi pečlivý a znalý, oceňuji jeho profesionalitu. Pomohl nám k rozhodnutí ohledně koupě bytu a nasměroval nás v uvažování o opravách a úpravách či vylepšeních bytu. Rovněž nám ukázal co projednat se sdružením vlastníků jednotek ohledně těch částí...

Štefan Švec
19/03/2019 16:18

Díky Bytechecku jsme nekoupili chalupu - což může vypadat jako negativní zpráva, ale ve skutečnosti je velmi pozitivní, ušetřili jsme si spoustu zbytečných starostí do budoucna, které by nás čekaly. Hledáme jinou nemovitost a znovu si ji určitě necháme zkontrolovat. Vstřícnost a ochota téhle firmy...

Josef Konárek
26/01/2019 13:13

Profesionální, prozákaznický přístup a skvěle odvedená práce. Nelituji, že jsem si vybral právě Bytecheck na technickou přejímku domu od developera.

Lenka Tománková
15/10/2018 18:24

Profesionálové každým coulem. Do ničeho nás netlačili, prostě jen upozornili na všechna rizika a nabídli několik variant řešení. Navíc po srovnání možností na trhu považuji jejich ceny za velice přívětivé.

Show references on Google

Team

We’re experienced engineers, architects, experts, claims technicians, and have many years of experience with technical supervision.

The company founder is Ing. Pavel Štáf, MRICS, who has a great deal of knowledge about property inspection from abroad, where it is considered a fundamental part of the real estate market.

The entire team is made up of professionals with years of experience!

More about team

News

Contact us

  Invoice Information:

  Bytecheck s.r.o.
  Karlovo náměstí 17
  120 00 Praha 2
  Business ID No.: 29296790
  Banking information: 9639103001/5500
  The company is listed in the register
  at the Municipal Court in Prague, section C, number 264435